0
koszyk pusty

iSmartAlarm – ochrona domu w klasie DIY

iSmartAlarm Essential Pack

Co to właściwie jest iSmartAlarm?

iSmartAlarm to bezprzewodowy, przyjazny dla urządzeń mobilnych iPhone i Android, domowy system zabezpieczeń "zrób to sam" uruchomiony podczas crowdfoundingowej kampanii na Indiegogo, z sukcesem produkowany i sprzedawany na terenie całego świata. To możliwy do zainstalowania własnymi siłami, monitorowany przez użytkownika system monitoringu bezpieczeństwa domu w bardzo atrakcyjnej cenie. To, co rzuca się w oczy od razu, to atrakcyjny design, a idąc dalej również istotną zaletą iSmartAlarm jest jego łatwość w instalacji.

Jak działa iSmartAlarm?

iSmartAlarm to sposób na monitorowanie zabezpieczeń domu we własnym zakresie, bez dodatkowych kosztów. Oznacza to również, że o ile iSmartAlarm jest jedynym systemem zabezpieczeń w domu i nie działa jako dodatek do już istniejącego, tradycyjnego systemu zabezpieczeń, to użytkownik decyduje o tym co zrobić w momencie uruchomienia alarmu. Podstawowe działanie iSmartAlarm w przypadku uruchomienia alarmu to wysłanie alertu na wskazane urządzenie mobilne użytkownika. To z jednej strony dobrze, z drugiej źle. Dobrze, bo zazwyczaj większość alarmów to alarmy fałszywe i powiadomienie wysyłane na telefon komórkowy daje możliwość weryfikacji sytuacji (większe zwierzęta, wiatr wpadający do domu przez otwarte okna, itp.). W przypadku tradycyjnych systemów monitoringu, w przypadku fałszywego alarmu i interwencji podjętej przez firmę ochroniarską, użytkownik może zostać obciążony dodatkowym kosztem. Źle, bo w sytuacji, w której alarm włącza się w nocy, kiedy użytkownik jest w domu, zawsze lepiej jest mieć świadomość, że ktoś z zewnątrz monitoruje sytuację i w przypadku realnego zagrożenia, będzie w stanie interweniować.

Konfiguracja aplikacji na smartfony jest łatwa. Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację ze sklepu iTunes (dla IPhone) lub Google Play (Android), a następnie zalogować się, podając swój numer telefonu w celu weryfikacji. Kolejnym krokiem jest podłączenie się do już istniejącego systemu iSmartAlarm lub utworzenie nowego. Ten krok wymaga podłączenia smartfona do tej samej sieci, w której pracuje CubeOne, który powinien być podłączony do routera za pomocą dostarczonego przewodu sieciowego. Jeżeli podłączamy się do już istniejącego systemu, wystarczy zeskanować kod QR w telefonie właściciela systemu.

Bardzo istotną zaletą systemu przy konfiguracji iSmartAlarm jest "hurtowe" wyszukiwanie urządzeń. Możemy połączyć ze wszystkimi czujnikami podczas jednego, szybkiego skanowania, co stanowi istotną przewagę systemu iSmartAlarm nad konkurencją, gdzie zazwyczaj czujniki trzeba dodawać pojedynczo. Po podłączeniu czujników do systemu, można użyć aplikacji po to, aby dostosować działanie systemu do własnych potrzeb (zmiana nazw urządzeń, dostosowanie dźwięków, trybów pracy czy nawet dostosowanie i konfiguracja kamer). Po tej wstępnej konfiguracji, można zacząć używać systemu. Nie ma tutaj żadnych umów, czy opłat miesięcznych, a system może być swobodnie rozbudowywany z czasem poprzez dodawanie kolejnych akcesoriów i czujników iSmartAlarm.

Co wchodzi w skład systemu iSmartAlarm?

Do swojego domowego systemu zabezpieczeń możesz kupić pojedyncze elementy systemu iSmartAlarm lub kupić jeden z gotowych zestawów:
  • Essential Pack - zawierający 1 CubeOne, 1 czujnik kontaktowy na drzwi lub okna, 1 czujnik ruchu, 1 kamerę HD Spot, 1 pilot zdalnego sterowania, zasilacz z kablem sieciowym i naklejki ostrzegawcze na szybę. To zestaw pozwalający poznać zalety iSmartAlarm i podstawa do dalszej rozbudowy. Do poprawnego działania systemu potrzebny będzie również smartfon z systemem iOS lub Android, na którym zainstalowana będzie aplikacja mobilna iSmartAlarm.
  • Preferred Pack - zawierający 1 CubeOne, 2 czujniki kontaktowe na drzwi i okna, 1 czujnik ruchu, 2 piloty zdalnego sterowania, zasilacz z kablem sieciowym, 2 taśmy montażowe na okna. To preferowany zestaw, pozwalający na skuteczną ochronę typowych mieszkań.
  • Starter Package - zawierający 1 CubeOne, 1 czujnik kontaktowy na drzwi i okna, 1 czujnik ruchu, 1 pilot zdalnego sterowania, zasilacz i kabel sieciowy, naklejki ostrzegawcze na szybę. To zestaw podstawowy, pozwalający na poznanie zalet iSmartAlarm i doskonała podstawa do rozbudowy o kolejne akcesoria iSmartAlarm. W odróżnieniu od Essential Pack, nie zawiera kamery, dzięki czemu można wybrać, czy chcemy kamerę Spot czy iCamera Keep, które mogą pracować jako element systemu alarmowego iSmartAlarm lub jako zupełnie niezależne urządzenie. Dodatkowo kamera Keep pozwala na rejestrację materiału w rozdzielczości HD w porównaniu do 480p w przypadku standardowej kamery Spot, posiada wbudowany czujnik ruchu, czujnik dźwięku, darmową chmurę do przechowywania rejestrowanego materiału czy też funkcje nagrywania po zmroku. Kamera KEEP w odróżnieniu od standardowej kamery iSmartAlarm może być ustawiona na półce lub montowana na ścianie. iSmartAlarm - kamera spot - narzędzie do monitoringu online Kamera Spot natomiast to najmniejsza z oferowanych przez iSmartAlarm kamer, ale wielka w swoich możliwościach. Spot posiada magnetyczną podstawę i szeroki kąt widzenia. Podstawowymi funkcjonalnościami kamery Spot jest rejestracja materiału wysokiej rozdzielczości HD w darmowej chmurze lub lokalnie na karcie SD, nagrywanie po zmroku, wykrywanie dźwięku, dwustronna komunikacja audio, wykrywanie ruchu i wiele więcej...

Bez różnicy który pakiet wybierzesz, sugerujemy, aby kamera była zawsze elementem systemu zabezpieczeń, który monitorujesz we własnym zakresie, bo w przypadku, w którym jesteś poza domem i dostajesz powiadomienie o alarmie, zawsze masz możliwość natychmiastowej weryfikacji sytuacji i podjęcia odpowiednich kroków. Bez kamery jest to nieco utrudnione, a ponieważ wiele wywołanych alarmów może być fałszywych, kamera zaoszczędzi Tobie i innym wiele czasu.

Wszystko zaczyna się od CubeOne

Wielu producentów pobiera dodatkowe opłaty za funkcję monitoringu online lub nawet za usługi zdalnego dostępu, a w iSmartAlarm jest to w pakiecie standardowym, bez opłat dodatkowych. Mózgiem systemu jest CubeOne (sześcian), który musi być "na stałe" podłączony do routera domowego. Należy mieć na uwadze fakt, że system nie jest redundantny, więc jeżeli intruz znajdzie CubeOne i zniszczy zanim ten zdąży powiadomić użytkownika, cały system będzie unieszkodliwiony. Co prawda powinna zostać wysłana do użytkownika wiadomość, informująca o niedostępności systemu, ale dobrą praktyką jest jednak ukrycie urządzenia w bezpiecznym miejscu, przy czym ponieważ CubeOne posiada wbudowaną syrenę, miejsce powinno zapewniać dobrą słyszalność alarmu. Sama syrena jest dosyć głośna, producent twierdzi, że jest o wiele głośniejsza od klaksonów samochodowych, ale mimo wszystko warto przetestować, czy w sytuacji alarmowej będzie dobrze ją słychać i to z każdego miejsca w domu...Dwie rady, jakie możemy dać:

  • warto odwrócić CubeOne do góry nogami, co sprawi, że dźwięk syreny będzie głośniejszy
  • można dokupić dodatkową syrenę za 179 PLN - Satellite Siren, która może być umieszczona w innym miejscu domu lub mieszkania iSmartAlarm - Satellite Siren - dodatkowa syrena alarmowa

Czujniki alarmowe

Systemy alarmowe iSmartAlarm oferują szeroką gamę czujników, jak np. czujniki kontaktowe do monitorowania drzwi i okien, piloty zdalnego sterowania i czujniki ruchu. Wszystkie czujniki iSmartAlarm są bezprzewodowe, co oznacza, ze są zasilane bateryjnie, dlatego warto mieć zawsze komplet baterii na zmianę i wymieniać je w miarę regularnie raz na kilka miesięcy, żeby nie okazało się nagle, że przestają działać podczas dłuższej nieobecności w domu. Temperatura pracy czujników zawiera się w przedziale -10°C do +50°C więc będą pracować dobrze zarówno w domu, jak i przydomowym garażu.

iSmartAlarm - contact sensor - czujnik zbliżeniowy na drzwi i okna

iSmartAlarm w Inteligentnym Domu

Podczas gdy monitoring video był pierwszym krokiem iSmartAlarm w oceanie możliwości smart home, firma postanowiła iść dalej w tym kierunku i stworzyć "inteligentne przełączniki", dzięki którym użytkownik ma możliwość sterowania prawie wszystkim, co jest podłączane do kontaktu, jak np. lampy lub urządzenia małego AGD. Przełączniki oferują możliwość włączania i wyłączania urządzeń oraz ustawiania dla nich odpowiedniego harmonogramu działania.

Dodatkowo, iSmartAlarm uruchomił własny kanał IFTTT dla swoich urządzeń, dzięki czemu można łączyć je w większe systemy również pracujące w chmurze IFTTT, tworzyć dla nich wspólne scenariusze działań, bardziej złożone akcje, co powoduje, że możliwości tego typu systemów ogranicza tylko i wyłącznie wyobraźnia użytkownika. Ale to nie koniec przygody iSmartAlarm z automatyką domową. Firma planuje wyprodukować Z-Wave stick, urządzenie, które umożliwi integrację systemu iSmartAlarm z już istniejącą siecią opartą o standard Z-Wave, czujnik zalania, wewnętrzno / zewnętrzny multisensor temperatury, jakości powietrza, wilgotności, z wbudowanymi czujnikami zmierzchowymi czy inteligentny alarm przeciwpożarowy, który ma działać niezależnie lub jako część systemu iSmartAlarm i używać czujników fotoelektrycznych redukujących redukujących ryzyko fałszywych alarmów, ale zarazem nasłuchujących alarmów z innych czujników, z którymi mogą współpracować.

Kilka słów na temat oprogramowania

iSmartAlarm jako wciąż młoda firma, nieustannie pracuje i aktualizuje udostępniane nieodpłatnie oprogramowanie. Ważną zaletą przemawiającą na korzyść firmy jest fakt, że zbierają informacje od użytkowników systemu i wdrażają je w oprogramowanie po to, aby stawało się co raz to lepsze. Wśród wdrożonych pomysłów użytkowników znalazły się między innymi:

  • możliwość tymczasowego wyłączenia pojedynczych sekcji z monitoringu, co pozwala np. na pozostawienie chronionych okien otwartych, podczas gdy pozostała część systemu jest całkowicie zazbrojona
  • możliwość zmiany domyślnego systemu alarmowego na dowolny
  • opcjonalna możliwość ustawienia gongu sygnalizującego otwarcie drzwi lub okna
  • wielojęzyczność
  • możliwość całkowitego wyłączenia syreny alarmowej lub ustawienia narastającego dźwięku alarmu
  • rozbudowana, zewnętrzna syrena

Zalety i wady systemu iSmartAlarm - podsumowanie

Zalety
  • relatywnie niski koszt zakupu systemu alarmowego
  • kamery do bezprzewodowego monitoringu z zapisem w chmurze bez dodatkowych, miesięcznych opłat
  • aplikacja mobilna jest ciągle rozwijana i brane są pod uwagę sugestie użytkowników
  • poza monitorowaniem stanu czujników, system pozwala na sprawdzenie który użytkownik uzbroił / rozbroił alarm i o której godzinie
  • doskonałe rozwiązanie dla właścicieli zwierząt domowych wywołujących fałszywe alarmy, które w przypadku tradycyjnych systemów alarmowych mogłyby generować dodatkowe koszty (jeżeli połączone z firmą ochroniarską)
  • doskonałe opinie beta testerów i użytkowników
  • system wsparcia użytkownika online i aktywne forum użytkowników systemu
Wady
  • 1 rok gwarancji producenta na akcesoria
Przejdź do góry strony Zapytaj doradcy online! Napisz do nas... Wyślij